"Pamiętaj chemiku młody ... !"
Powiedzenie "Pamiętaj chemiku młody! Wlewaj zawsze kwas do wody" znane jest dobrze studentom chemii. Połączenie kwasu i wody w odwrotnej kolejności, może doprowadzić do niebezpieczeństwa, a nawet wypadku. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie zajrzymy do laboratorium chemicznego: poznamy kwasy i zasady; skalę pH, zobaczymy ogromną ilość kolorowych reakcji i przemian; odkryjemy sposoby przekazywania energii.
Oto niektóre z eksperymentów:
1. Dla niejadka: kilka ekseprymentów, które możesz powtórzyć w domu. Odszukamy w łazience, kuchni i garażu przydatne składniki doświadczeń. Ale co ważniejsze, poznamy substancje niebezpieczne, z którymi możemy spotkać się na co dzień i jak na nie uważać.
2. H+ - doświadczenia w których najmniejsza, a zarazem najważniejsza drobina - proton - jest przekazywana pomiędzy składnikami.
3. Ja to mam p(e)(c)H(a) - poznamy sposób, w jaki chemicy mierzą siłę kwasów i zasad oraz skalę w jakiej się ją zapisuje.
4. Lód w płynie - zobaczymy niezwykły płyn, który podczas przelewania zamienia się w lód. Dowiemy się przy tym, co się dzieje z energią składników w trakcie takiej i innych przemian.
5. Implozja - zdumiewający eksepryment, w którym przyroda pokazuje swoją niesamowitą siłę, zgniatając puszki, butelki i ...
6. Kolorowe butelki - doświadczenie po odpowiednim treningu wykonasz w domu sam! Najpierw jednak poznamy zasadę mieszania składników roztworów i płynów, które nie zawsze chcą nas słuchać.