"Czy te oczy mogą kłamać?", dr Andrzej Boczarowski
Jak powstały oczy? Dlaczego mamy tylko parę oczu, a pająki spoglądają na świat sześcioma, a niektóre nawet ośmioma oczami? Czy tyranozaur widział świat tak samo jak my? Czy słyszeliście o jednej z pierwszych małp wąskonosych z rodzaju Catopithecus żyjącej 33 mln lat temu na Saharze? Czy Sahara była wtedy pustynią? A może wiecie coś na temat Homo georgicus, który żył 1,75 mln lat temu i którego szczątki znaleziono nie tak dawno w Gruzji?
Najnowsze badania skamieniałych oraz żyjących organizmów dowodzą, że w toku ewolucji organy zwierząt przekształcały się w zależności od warunków ich życia. W ewolucji oka punktem zwrotnym było powstanie oczu jamkowatych.
Czy oczy i np. mimika buzi służą do porozumiewania się?
Dopiero małpy człekokształtne zaczęły inteligentnie wykorzystywać język ciała do porozumiewania się? Rozwinęła się u nich mimika twarzy, która była nieodzowna do funkcjonowania w grupie społecznej – jedne zajmują się zdobywaniem pokarmu, inne opieką nad młodymi. Pysk małpy ułożony w literką „o” to komunikat: „jestem zadowolona, niczego sie nie boję”.
W przeciwieństwie do większości kręgowców, oczy człowieka są skierowane do przodu.
Zapewne słyszeliście powiedzenia: „ oczy są zwierciadłem duszy” , że ktoś ma „ciepłe oczy” lub że ktoś popatrzył „wzrokiem Bazyliszka”. Zastanówcie się przez chwilkę, co przez te zwroty rozumiecie.