prof. dr hab. Marek Żabka

1_80010Prof. dr hab. Marek Michał Żabka jest absolwentem płockiej Jagiellonki (1974). W r. 1978 ukończył studia biologiczne w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Doktorat i habilitację uzyskał na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, zaś w r. 2003 został profesorem nauk biologicznych. Pracuje w Katedrze Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (Wydział Turystyki Zdrowia w Białej Podlaskiej). Wykłada m.in. zoologię, arachnologię, biogeografię, bioróżnorodność, ewolucjonizm, ekologię i agroturystykę. Jest członkiem Rady Upowszechniania Nauki PAN i kilku międzynarodowych towarzystw naukowych.

Zainteresowania badawcze prof. Żabki dotyczą systematyki, ewolucji i biogeografii pająków. Jest autorem licznych publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz książki Pajęczy świat. Publikuje także popularne artykuły na tematy przyrodnicze i podróżnicze.

Prof. Żabka był stypendystą rozmaitych zagranicznych instytucji naukowych, uczestniczył w światowych i europejskich kongresach, a przez blisko 3 lata prowadził badania w Australii, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei.