Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czy te oczy mogą kłamać?

"Czy te oczy mogą kłamać?", dr Andrzej Boczarowski

Jak powstały oczy? Dlaczego mamy tylko parę oczu, a pająki spoglądają na świat sześcioma, a niektóre nawet ośmioma oczami? Czy tyranozaur widział świat tak samo jak my? Czy słyszeliście o jednej z pierwszych małp wąskonosych z rodzaju Catopithecus żyjącej 33 mln lat temu na Saharze? Czy Sahara była wtedy pustynią? A może wiecie coś na temat Homo georgicus, który żył 1,75 mln lat temu i którego szczątki znaleziono nie tak dawno w Gruzji?
Najnowsze badania skamieniałych oraz żyjących organizmów dowodzą, że w toku ewolucji organy zwierząt przekształcały się w zależności od warunków ich życia. W ewolucji oka punktem zwrotnym było powstanie oczu jamkowatych. 
Czy  oczy i np. mimika buzi służą do porozumiewania się?
 Dopiero małpy człekokształtne zaczęły inteligentnie wykorzystywać język ciała do porozumiewania się? Rozwinęła się u nich mimika twarzy, która była nieodzowna do funkcjonowania w grupie społecznej – jedne zajmują się zdobywaniem pokarmu, inne opieką nad młodymi. Pysk małpy ułożony w literką „o” to komunikat:  „jestem zadowolona, niczego sie nie boję”.
W przeciwieństwie do większości kręgowców, oczy człowieka są skierowane do przodu.       
Zapewne słyszeliście powiedzenia: „ oczy są zwierciadłem duszy” ,  że ktoś  ma „ciepłe oczy” lub że ktoś popatrzył „wzrokiem Bazyliszka”. Zastanówcie się przez chwilkę, co przez te zwroty rozumiecie.



strony www strony www strony www strony www strony www